Cezarówka

 dzielnice_jaworzna  Cezarówka lata

Rys historyczny:

lisc_2 Cezarówka  - w. "cezar-cesarz". Nazwa pochodzi od osiedleńców, jakich tu sprowadził rząd austriacki (Cesarstwo Austro-Węgierskie) po upadku powstania kościuszkowskiego.
lisc_2 Przyjęto podział dzielnicy na: Cezarówkę Górną i Cezarówkę Dolną. Cezarówka Górna rozpościera się wzdłuż ulicy Cezarówka Górna i analogicznie Cezarówka Dolna leży wzdłuż ulicy Cezarówka Dolna.

lisc_2 W 1954 Cezarówka Dolna tworzy wraz z Byczyna i częścia Jeziorek  jedną z 37 gromad powiatu chrzanowskiego. Wcześniej Cezarówka Dolna należała do Balina.
lisc_2 W 1965 Cezarówka Górna będaca w gromadzie Balin zostaje przyłaczona do gromady Byczyna.
lisc_2 W 1977 r. Byczynę wraz z Cezarówka Dolna i Górną właczono do Jaworzna.
lisc_2 Cezarówka Górna podobnie jak Koźmin jest częścia Parafii Chrystusa Króla z kościołem parafialnym położonym w Balinie. W przeszłości Jaworzno należało w całości do archidiecezji krakowskiej, obecnie większa część Jaworzna należy do  archidiecezji sosnowieckiej, z wyjatkiem wspomnianego już Koźmina i Cezarówki Górnej a także Dębu (należacego do parafii Przemienienia Pańskiego w Libiażu).
lisc_2 W marcu 2011 w Cezarówce Dolnej rozpocznie się budowa osiedla pasywnego. Kompleks "Cezarówka" składał będzie się z  10 pasywnych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Nowoczesna architektura, przestronność, dobre nasłonecznienie, ekstremalna energooszczędność i komfort to atuty majacych powstać w przyszłości domów.
                         
Charakterystyczne obiekty i miejsca:


► Góra Korzeniec. Porasta ja antropogeniczna buczyna z gradowym runem, otoczona przez pasy zbiorowisk okrajkowych i fragmenty muraw kserotermicznych. W przy szczytowych partiach wzniesienia znajduja się niewielkie wychodnie wapieni;
► Las Dabrowa, Barani Ogon i Gradowiec;
► Miejsca zwane "Na Pratku" i "Bieda" w Cezarówce Górnej;
► Miejsca zwane "Brzózki" - teren intensywnie przekowywany w XVIII w. Dziś są to zarośla pod Korzeńcem i Cezarówką  Górną. Stąd ciekawe miejsce widokowe;
► Miejsca zwane "Dabrowa" i "Szlaban" w Cezarówce Dolnej;
     
bibliografia