Koźmin

 dzielnice_jaworzna  Koźmin lata

Rys historyczny:

 lisc_2 Kożmin - nazwa od imienia Kosma, Kośma, Kuźma. Przypuszczać należy, że w okesie kopalnictwa rudnego w XVI w. mieszkał w Balinie kopacz rudny imieniem Kosma. Takich kopaczy między Byczyną a Balinem było kilkunastu. Inny Kosma był kaletnikiem w Chrzanowie, wyrabiał uprząż ze skóry, siodła dla koni kasztelana Ligęzy. Mógł być to ten sam, jaki szukał rudy galenowej na polach pod Korzeńcem. Była to osada z dużym stadem bydła i koni, ponieważ, ów Kosma wlasnym sprzężajem odwoził urobek do Kleparza, gdzie żyli liczni płatnerze królewscy. Byli to: Jurga mistrz nad mistrze, Smalcerz spod Rudnej, Walenty z Rozdzienia i inni.
 lisc_2 Kożmin - podobnie jak Cezarówka Górna jest częścią Parafii Chrystusa Króla z kościołem parafialnym położonym w Balinie. W przeszłości Jaworzno należało w całości do archidiecezji krakowskiej, obecnie większa część Jaworzna należy do  archidiecezji sosnowieckiej, z wyjątkiem oczywiście Koźmina, Cezarówki i Dębu, który to należy do parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu.
                         
Charakterystyczne obiekty i miejsca:


 Góra Łazy (333,4 m n.p.m.);
Market "Lewiatan", ul. Jesienna 14;
Pub i Dom weselny "Savana" ul. Jesienna 16d;
Kapliczka murowana, prawdopodobnie z pocz. XIX w. (ok.1830 r.), sklepiona kolebkowo, dach dwuspadowy, absyda zaokrąglona, we wnętrzu obraz ludowy Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Jesienna;
          

bibliografia