Siłownia

 dzielnice_jaworzna  Siłownia lata

Rys historyczny:

lisc_2 Siłownia - to inaczej elektrownia. Dziś ta nazwa już nieco zanikła ale dawniej mawiało się "jadę na Siłownię", oczywiście każdy Jaworznianin wiedział, że chodzi o tereny w okolicach "Elektrowni Jaworzno II" (obecnie elektrociepłowni). Współcześnie dość często używa się określenia tego w znaczeniu - siłownia wiatrowa, siłownia słoneczna.

lisc_2 Siłownia to: Os. Energetyków, Kolonia Artur, Elektrowni Jaworzno II, Elektrowni Jaworzno III oraz dawne Os. Awaryjne i okolice w/w miejsc.
lisc_2 Osiedle Awaryjne obecnie nie istnieje - zostało wysiedlone na przełomie lat 2012/2013. Powód - budowa nowoczesnego bloku energetycznego o mocy 910 MW.
lisc_2 Osiedle Energetyków położone jest w okolicach Elektrowni II tworzącej wraz Elektrownią III część Południowego Koncernu Energetycznego - PKE Elektrownia Jaworzno III. PKE należy do grupy Tauron S.A.
lisc_2 Elektrownia Jaworzno II zbudowana była jako sztandarowa inwestycja PRL-u w okresie planu 6-letniego, była pierwszym nowym, powojennym zakładem przemysłowym Jaworzna. Elektrownia oprócz energii wytwarza także ciepło, dlatego często nazywana jest elektrociepłownią. Elektrownię zaczęto budować w latach okupacji hitlerowskiej. Po wojnie plany elektrowni zaginęły, dlatego sporządzono je od podstaw w Leningradzie. Część historyków twierdzi, że plany wcale nie zaginęły, ale je po prostu "ruscy" zabrali, wywieźli i skopiowali, podpisując się pod nowym projektem jako swoim.
lisc_2 Elektrownia Jaworzno III zbudowana została w latach 70 XX w. jako jedna z najnowocześniejszych elektrowni na świecie opalanych węglem kamiennym.
lisc_2 Obecnie (wrzesień 2010) trwają zaawansowane plany nad budową nowego bloku energetycznego 910 MW umiejscowionego w pobliżu ul. Dąbrowszczaków na terenach przy Elektrowni II. Budowa wiąże się z przesiedleniem ich mieszkańców w inne miejsca na terenie Jaworzna, prawdopodobnie powstaną trzy bloki mieszkalne przy ul. Sportowej, gdzie kiedyś mieściła się Elektrownia Jaworzno I. Dziewięć bloków, w których mieszka około 400 mieszkańców zniknie z Osiedla Awaryjnego.
lisc_2 Osiedle Awaryjne jak i Energetyków zostało wybudowane dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników tutejszej elektrowni.
lisc_2 Wesołe Miasteczko to nazwa dawnych Domów Młodego Górnika, później przyjęła się także jako nazwa własna terenów w pobliżu Elektrowni II, gdzie takie domy, internaty się znajdowały.
 Żartobliwa nazwa "Wesołe Miasteczko", określająca osiedle przy elektrowni z czasów jej budowy, nadana przez mieszkańców Jaworzna, pochodzi niewątpliwie od warunków życia jak i "charakteru ich mieszkańców". Wieczna hulanka, wolność i swawole to podobno dobre określenie tego miejsca w tych czasach. Osiedle było odizolowane, odległe od centrum miasta o kilka kilometrów, a jego mieszkańcy znaleźli się tu niejednokrotnie z zupełnie przypadkowych powodów. Budynki i baraki w których mieszkali miały  w większości charakter prowizoryczny, tymczasowy co odzwierciedlało trudną sytuację mieszkaniową w mieście.

lisc_2 Jak wspomniał śp. pan Franciszek w swoim pamiętniku (a dowcip miał przedni): (...) "Dzisiaj ta nazwa - Wesołe Miasteczko - staje się śmieszna i nie wiadomo po co rodzime brukowce i bardziej poczytne pisma dalej ciągną tą farsę nazewnictwa, przecież Lenin i Stalin już nie żyją a i Gierek pewnie pęka w "niebiosach" lub "czorcim kotle" po pachy ze śmiechu, myśląc - Wesołe Miasteczko bez karuzel...buachacha...i tak na okrągło...A tak poważnie, używanie starych nazw, mapek i niektórych niezrozumiałych podziałów miasta rodem z czasów PRL nie jest tylko dobrze postrzegane przez mieszkańców miasta ale i czasami niestosowne, nie wspomnę, że prowadzą one do ciągłych ich podziałów. Wiadomo o politykę to się można spierać, ale o pierdoły, raczej nie warto! Jak mawiają  - z "głupim" nikt jeszcze nie wygrał, bo on swojego rozumu po prostu nie ma! A mądrze powie jak się pomyli!"
lisc_2 W latach 1970-1974 mieszkali tu uczniowie ZSG narodowości wietnamskiej. Okołu 180 ukończyło ZSG w Jaworznie i po wyjeździe do ojczyzny pracują jako górnicy w kopalniach Wietnamu.
                         
Charakterystyczne obiekty i miejsca:


 Elektrociepłownia "Jaworzno II" - PKE S.A. Jaworzno III (d. Zespół Elektrowni Jaworzno);
► Elektrownia "Jaworzno III"- PKE S.A.- Grupa Tauron, ul.Promienna 51;
 Zespół Szkół Zawodowych PKE S.A. Elektrownia "Jaworzno III", ul. Promienna 51;
Knauf Jaworzno III Sp. z o.o.;
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Transprzęt Jaworzno III" Sp. z oo , stacja paliw;
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, ul. Darwina 17;
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, ul. Energetyków 14;
Stadion i korty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, ul. Darwina 17;
"ZRE Katowice", ul. Martyniaków 7;
Strzelnica sportowa PKE S.A., ul. Energetyków;
"Pure Jaworzno III", ul. Energetyków 15;
Sklep spożywczy przy ul. Energetyków; 
          
bibliografia