Warpie, Galmany


Rys historyczny:


W Polsce największe złoża tego kruszcu, oprócz Jaworzna, znajdują się w okolicy Bytomia, Tarnowskich Gór, Olkusza, Chrzanowa i Trzebini.

Tereny i obiekty zlikwidowanej kopalni galmanu zostały przejęte przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie powołane z dniem 1 stycznia 1966 roku jako przekształcony Zakład Wod-Kan przy MPGK Jaworzno.


Według Czesława Kempińskiego warpiami nazywano pola, gdzie już w XVII w. istniały piece do wypalania wapna.
Charakterystyczne obiekty i miejsca:
► Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji;
► Stacja energetyczna;
► Powierzchniowy Pomnik Przyrody Uroczysko "Sodowa Góra" - rezerwat sasanki otwartej i dziewięciosiła bezłodygowego;
► Kamieniołom po eksploatacji wapienia "Sodowa Góra". Rumowiska skalne są siedliskiem wierzbówki nadrzecznej rośliny występującej naturalnie na żwirowiskach towarzyszących górskim rzekom;
► Ogródki działkowe POD "Warpie";
► Sadowa Góra (327,1 m n.p.m.) - znana także jako Sodowa Góra. Obie nazwy są oczywiście poprawne, chodź od pewnego czasu urzędnicy miejscy lobbują nazwę Sadowa. Nazwa Sodowa wynika zapewne z faktu powiązania, skojarzenia jej z dawną istniejącą w okolicy fabryką sody. Nazwa Sadowa jest dużo starsza jak Sodowa, czego świadectwem są stare dokumenty a głównie mapy, natomiast jej pierwotne znacznie budzi różne kontrowersje. W/g Bartłomieja Cieszyńskiego pierwotnie wzniesienie nazywało się Szadowa Góra, co mogło się wiązać z szarym odcieniem pozbawionego gleby wapienia. W skutek przejęzyczenia, z Szadowej mogła się zrobić Sadowa. Natomiast kiedy z Sadawa zrobiło się Sodowa nie wiadomo, może to tylko przejęzyczenie może jak wcześniej wspomniane tylko skojarzenie mieszkańców.
bibliografia
-
⇘ HISTORIA
-
⇘ MIASTO
-
⇘ DZIELNICE, OSIEDLA
Ostatnia aktualizacja : 31.12.2010