Olimpijczyk z Jaworzna
1962 r. z inicjatywy klubu KS „Górnik” Jaworzno powołany zostaje komitet budowy basenu pływackiego, który przy wydatnej pomocy kopalni KWK „Komuna Paryska” rozpoczął swoją działalność od otwarcia konta w Banku Spółdzielczym w Jaworznie. W trakcie realizacji inwestycji roboty całkowicie przejęła kop. „Komuna Paryska". Już na wstępie kopalnia przekazała na ten cel 2 mln zł.
W 1965 roku w przeddzień święta 22 lipca, czyli najważniejszego polskiego święta państwowego w okresie Polski Ludowej, przekazano społeczeństwu jaworznickiemu piękny obiekt sportowy, znany pod nazwą basenu „XX-lecia PRL".
Pływalnia wielokrotnie była modernizowana i remontowana. Na początku obiekt był odkryty, dopiero później go zadaszono z przestronnymi szklanymi boczkami. Przebudowano nieckę basenu, zmodernizowano całą infrastrukturę z szatniami, toaletami, prysznicami, pomieszczeniami administracyjno-biurowymi a także wybudowano trybuny dla widzów. Basen główny miał 50 m długości, 20 szerokości i głębokości od 1,4 do 3,8 m a także kilka torów pływackich. Basen szkolny, dla dzieci tzw. „brodzik” miał wymiary 10 na 4 m i głębokości od 0,8 do 1,2 m. Kompleks ze względów sanitarnych posiadał także budynek uzdatniania i oczyszczania wody.
Basen miał charakter rekreacyjny a także ze względu na wymiary olimpijskie 50 na 20 m pełnił funkcję sportową. Przy basenie działała sekcja pływacka jak i piłki wodnej. Odbywały się liczne zawody sportowe rangi regionalnej, ogólnopolskiej a nawet międzynarodowej (głównie w piłce wodnej). Przy szkole podstawowej nr 7 a później i 17 tworzone były klasy pływackie tzw. "mistrzostwa sportowego".
Basen był częścią całego kompleksu sportowego, w skład którego wchodził także stadion piłkarski, kort do tenisa, boisko do gry w siatkówkę i budynek administracyjny z szatniami dla sportowców. Za budynkiem głównym basenu była także mała infrastruktura sportowa z odkrytym basenem dla dzieci i „ścieżką zdrowia” czyli urządzenia i przyrządami do ćwiczeń rekreacyjno-sportowych. W latach 80 XX w. ta część obiektu popadła w ruinę przez co i straciła swą funkcję użytkową.
Kopalnia „Komuna Paryska”, która powstała w 1921 r. pod nazwą „Jan Kanty” i od 1989 r. do tej nazwy ponownie wróciła, była właścicielem i głównym sponsorem klubu. Niestety w roku 2000 r. w wyniku pseudo reformy w górnictwie przestała formalnie istnieć. Część obiektów kopalni w tym wszystkie obiekty sportowe przeszły pod zarząd miasta. Basen „olimpijski” wymagał remontu kapitalnego a miasto do bogatych nie należało, w każdym razie środków na taką inwestycję nie było.
W roku 1994 w wyniku pertraktacji za przysłowiową „złotówkę” basen przejęła Elektrownia Jaworzno III. Po remoncie kapitalnym w 1995 r. z wielką pompą przy udziale władz miasta i zarządu elektrowni, basen sportowo-rekreacyjny został oddany do użytku publicznego dla mieszkańców Jaworzna i okolic. W 1998 r. elektrownia wykonała następny remont basenu.
W 2009 koncernu Turon S.A. w skład którego wchodziła m.in. Elektrownia Jaworzno III podjął decyzję o zbyciu się lub likwidacji części obiektów sportowych w tym i basenu. Basen przez jakiś czas był nie użytkowany, nie udało się znaleźć kupca.
W 2010 Kryta Pływalnia jednak zmieniła właściciela. Basen kupiło Konsorcjum Inwestycji Gospodarczych sp. z o.o. i tak powstał kompleks sportowy Via Sport, który później odkupił także tereny dawnego boiska piłkarskiego ZKS „Górnik” Jaworzno.
Basen wraz z kompleksem sportowym znajduje sie na Osiedlu Stałym w Jaworznie przy ul. Inwalidów Wojennych 2. Położony jest w sąsiedztwie uroczego leśnego zakątka o mrocznej i upiornej historii z czasów okupacji i wczesnego PRL-u, ale o tym kiedy indziej...
Barbara Kowalczyk, kwiecień 2010 r.
Foto: Archiwum EJIII, Henryk Hermanowicz
bibliografia,