Odsłonięcie sztandaru - 1927
Odsłonięcie sztandaru w Jaworznie - 1927 r.
W środę, dnia 2-go lutego 1927 roku w ślicznie udekorowanej Sali Domu Centralnego Związku Górników w Jaworznie odbyło się uroczyste odsłonięcie sztandaru Oddziału im. „Tadeusza Kościuszki” w Jaworznie.
Uroczystość tę poprzedziło Zgromadzenie Publiczne, na którem przemawiali Towarzysze Posłowie: Kwapiński i Żuławski. W swem bardzo obszernym i bogatym rzeczowo referacie wykazali, napiętnowali i zdemaskowali obłudną i nikczemną robotę różnych rozbijaczy ruchu robotniczego w rodzaju różnych kabałów, ślęczków, czumów i albisiów.
Zgromadzenie zagaił i przewodniczył temuż tow. Bocheński Józef; sekretarzował tow. Krzyżanek Karol. Imieniem Centralnego Związku Górników przemawiał nadto tow. Papuga.
Dalej przemawiali kolejno Delegaci sąsiednich Oddziałów: tow. Poloczek z kopalni „Zbyszko” w Trzebini, Pogoda Andrzej z kopalni „J. Piłsudski” w Jaworznie, Golasowski Paweł z kopalni „Jana Kantego”, Londzin Józef za Oddział miejscowy Z. Z. K. w Jaworznie, Gut za Oddział w Szczakowej, Jan Paliwoda za Komitet Partyjny P. P. S. w Jaworznie, Szymulański za Oddział miejsc. C. Z. G. pracowników kolejowych kolei Gwareckiej w Jaworznie i Golczyk za Oddział C. Z. G. sekcja techniczna w Brzeszczach.
Podczas uroczystości oddeklamowała jedną z pieśni robotniczych córeczka tow. Sobanka z Jaworzna i wzruszyła zgromadzonych do łez. Chór T. U. T. Oddziału w Jaworznie oddeklamował i odśpiewał również kilka pieśni rewolucyjnych.
Poczem nastąpiło odsłonięcie sztandaru, który wręczony został przez tow. Jamroza Tomasza, jako chrzestnego ojca, tow. Kowalskiemu, chorążemu, który ślubował walczyć do ostateczności pod tym znakiem. Podczas uroczystości przygrywała orkiestra smyczkowa.
Uroczystość zakończył tow. Bocheński podziękowaniem, poczem zaintonowano „Czerwonego”.
bibliografia