Śródmieście

 dzielnice_jaworzna  Śródmieście lata

Rys historyczny:

lisc_2 Śródmieście to: Osiedle Podwale, Podłęże, Pechnik, Pszczelnik, Leopold, Górnicze, Kościuszki,  Pańska Góra, Skałka, Warpie i Galmany oraz Stare Miasto.


lisc_2 Podłęże - nazwa osiedla pochodzi od nazwy tutejszego lasu tj. lasu "Podłęże". Pierwotna nazwa osiedla miała być oczywiście inna, ale o tym w innej zmiance.
lisc_2 Nazwa osiedla Leopold pochodzi od dawnej kopalni o tej samej nazwie, późniejszym szybie kopalni "Jaworzno" a obecnie szybie wentylacyjnym.
lisc_2 Nazwa osiedla Gigant pochodzi od istniejącej tu przed laty piekarni o tej samej nazwie czyli "Gigant". Osiedle powstało w latach  1984-1992 i było jedną ze sztandarowych inwestycji ówczesnych władz miasta. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się już w roku 1986. Osiedle zbudowane jest na lekko pochylonym zboczu, w przeszłości były tu łąki, pola a teren był częściowo podmokły i grząski.
lisc_2 Pszczelnik zawdzięcza swą nazwę tutejszym pszczelarzom, którzy  od dawien dawna uprawiali  ten niewątpliwie pożyteczny a zarazem "kąśliwy" zawód... Jedną z głównych ulic tego osiedla jest ulica o tej samej nazwie co osiedle - Pszczelnik.
lisc_2 Podwale - nazwa osiedla najprawdopodobniej pochodzi od  istniejących na tych terenach wałów obronnych miasta Jaworzna, które jednak się nie zachowały do czasów teraźniejszych.
lisc_2 Pechnik - nazwa pochodzi od nazwiska Antoniego Pechnika. W 1805 r. założył tutaj kopalnię węgla kamiennego.
lisc_2 Osiedle Skałka. Nazwa osiedla wzięła się podobno od skał wapiennych wydobywanych dawniej na terenach pobliskich łąk.
lisc_2 Galmany - nazwa ta pochodzi od wydobywanej odkrywkowo w tym rejonie utlenionej rudy cynku (galmanu).
lisc_2 Warpie - nazwa oznacza usypisko nieużytecznej skały, popiołu, żużla usuwanego z kopalni i z zakładów przeróbczych, czyli hałdę. Liczba mnoga "warpie" z biegiem czasu stała się mianownikiem nazwy miejscowości (na Warpiu - nie: na Warpiach).
lisc_2 Pańska Góra. Jak podają stare kroniki już w XVII wieku były tu pola przynależne do dworu w Jaworznie.Taki dwór istniał jakoby w okolicy Parku i Starego Szpitala, gdzie stał tzw. Koci Zamek.
lisc_2 Stare Miasto czyli Starówka - to najstarsza część Jaworzna.

Tutaj krótki opis w/w osiedli
lata:

 Osiedle Podłęże, Pszczelnik, Leopold
Osiedle Podwale, Pechnik
Osiedle Warpie, Galmany
Osiedle Tadeusza Kościuszko

 bibliografia