Osiedle Stałe


Rys historyczny:



Lata 70-te i 80-te XX wieku to rozkwit nowoczesnego budownictwa wielkopłytowego w Jaworznie, w tym także na Osiedlu Stałym. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" w kooperacji z tutejszymi zakładami pracy (KWK "Komuna Paryska", Elektrownia "Jaworzno III") wybudowała kilkadziesiąt nowoczesnych bloków. Bloki te znajdują się przy ulicy Kalinowej i Starowiejskiej. Koniec lat 80-tych i lata 90-te XX w. to ogólny kryzys w branży budowlanej. W latack 90-tych XX w. wybudowano tutaj tylko dwa bloki. Bloki te znajdująsię przy ul. Kalinowej i Starowiejskiej. Obecnie stanowią swoistą enklawę, odgrodzoną od reszty pobliskich bloków. W XXI w. oddano do użytku także dwa bloki przez TBS - znajdują się w widłach ulicy Starowiejskiej i Kalinowej.


"To wszystko, co się tutaj na Waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy uczestniczymy, jest dziełem Nieustającej, zaiste, Pomocy Matki Chrystusowej" - mówił w kwietniu 1978 r. rozpoczynając na Osiedlu Stałym Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy pielgrzym kard. Karol Wojtyła .
14 czerwca 1999 r.w Sosnowcu został koronowany przez papieża Jana Pawła II wizerunek Matki Boskiej, znajdujący się w tutejszym kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Papież powiedział wtedy: "Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali".
27 czerwca 1999 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


15 czerwca 1943 Niemcy utworzyli tutaj podobóz czyli filię KL Auschwitz-Birkenau - Arbeitslager "NeuDachs" nr 147. Na terenie dzisiejszego Osiedla Stałego na podmokłym terenie powstał obóz o powierzchni 5,5 ha, na którego terenie znajdowały się 22 obiekty. Między innymi odwszalnia, jedyny murowany od początku budynek, kuchnia, szpital, baraki dla więźniów. Więźniowie głównie pracowali w tutejszych kopalniach i przy rozbudowie powstającej elektrowni.
Po wojnie 6 kwietnia 1945 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego na podstawie okólnika nr 42 utworzyło Centralne Obozy Pracy, powołując obozy w Warszawie, Poniatowie, Krzesimowie, Potulicach i Jaworznie. Obóz w J-nie powstał najwcześniej ze wszystkich COP bo działał już od lutego 1945 r. Był miejscem więzienia dla żołnierzy AK oraz osób niewygodnych dla komunistów w powojennej Polsce, m.in. Niemców, Ślązaków, Ukraińców, polskich Łemków. Istniał formalnie do roku 1949 a nie formalnie jeszcze do roku 1951 przeradzając się w inny obóz, więzienie...
W tym samym miejscu, a był rok 1951, utworzono więzienie dla młodocianych więźniów politycznych tzw. Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców. Działało do 1956 r. W 1991 utworzono Związek Młodocianych Więźniów Politycznych "Jaworzniacy", organizacja pomagająca byłym młodocianym więźniom politycznym i ich rodzinom. Głównym zadaniem organizacji jest utrwalanie pamięci o walce powojennej młodzieży o wolność i niezawisłość Polski.
Po obozie zostały nieliczne zabudowania, które zostały przez władze komunistyczne przebudowane i zaadaptowane do celów mieszkaniowych i edukacyjnych, a także liczne pamiątki, bądź to obecnie znajdujących się we władaniu jaworznickiego muzeum bądź ludzi prywatnych. Ukazało się kilkadziesiąt publikacji związanych z tym miejscem a także wiele książek upamiętniających to miejsce pamięci.
Charakterystyczne obiekty i miejsca:
► Sanktuarium Maryjne - Matki Bożej Nieustającej Pomocy;
► Park im. Lotników Polskich - Miasteczko Komunikacyjne, Amfiteatr Miejski, tor saneczkowy, fontanna;
► Kręgielnia sportowa "K.S. Energetyk" Tauron Wytwarzanie (d. PKE S.A.);
► Stacje Paliw: Łukoil (d. Jet), Lotos (d. Glimar, K&J), Orlen;
► Miasteczko dziecięce przy ADM "Górnik" nr 1;
► Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Łukasiewicza (d. budynek restauracji "Mimoza");
► Urząd Pocztowy przy Alei Tysiąclecia;
► Pracownicze Ogrody Działkowe "Tysiąclecia";
► Salon Renault Pietrzak (d. Renault Głowacz);
► Basen kąpielowy (d. PKE S.A.) przy ul. Wojska Polskiego;
► Hala Sportowa MCKiS;
► Hotel "Dalia", ul. Grunwaldzka 285;
► Przedszkole Miejskie nr 2, ul. Oskara Langego 9;
► Przedszkole Miejskie nr 5, ul. Puszkina 5;
► Szkoła Podstawowa nr 5, Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy ul. Puszkina 5;
► Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia przy ul. Inwalidów Wojennych 2;
► Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Starowiejskiej (d. Szkoła Podstawowa nr 17);
► Społeczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Miejskiego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Inwalidów Wojennych 1 (d. budynek Domu Kultury "KWK Komuna Paryska", także kina "Związkowiec");
► II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 6;
► Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ul. Inwalidów Wojennych 16 (d. Zasadnicza Szkoła Górnicza);
► Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Armii Krajowej (d. "Ekonomik");
► Stadion K.S. "Górnik" Jaworzno przy ul. Wojska Polskiego;
► "MacDonald's" przy Rondzie d. KDM;
► Prokuratura Rejonowa przy ul. Inwalidów Wojennych;
► Hipermarket "Carrefour" (d. Champion) przy Rondzie KDM, ul. Wojska Polskiego 2D;
► Sąd Rejonowy ds. Cywilny przy ul. Inwalidów Wojennych;
► Pawilony postmodernistyczne - ciąg boksów usługowo-handlowych;
► Sklep "Biedronka", dawny Dom Towarowy Jawor;
► Targowisko przy Alei Tysiąclecia;
► Przychodnia Elvita NZOZ Centrum Medyczne "Trójka" ul. Partyzantów 9;
► Wieżowce przy ul. Starowiejskiej, Kalinowej i Sempołowskiej;
► Pomnik "Ofiarom Faszyzmu" z 1939-1945 r., wzniesiony na mogile zbiorowej wojennej więźniów miejscowego podobozu KL Auschwitz-Birkenau rozstrzelanych 17 stycznia 1945 roku przez esesmanów w czasie ewakuacji, ul. Grunwaldzka;
► Głaz z napisem upamiętniający teren, na którym w latach 1951-56 znajdowało się więzienie dla młodocianych więźniów politycznych, ul. Inwalidów Wojennych;
► Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Inwalidów Wojennych;
► Budowle po dawnych obozach i więzieniu, ul. Inwalidów Wojennych
bibliografia
-
⇘ HISTORIA
-
⇘ MIASTO
-
⇘ DZIELNICE, OSIEDLA
Ostatnia aktualizacja : 31.12.2010